FB
Košík  

Žiadne produkty

0,00 € Poštovné
0,00 € Spolu

K POKLADNI

Mahagónové drevo

Mahagón je druh tropického exotického stromu rastúci v dažďových lesoch, napríklad v Amazónii. Je národným stromom Dominikánskej republiky a Belize. Názov mahagón sa kedysi spájal len s ostrovmi v Západnej Indii pod britskou kontrolou a na územiach pod španielskou kontrolou sa nazýval Caoba.

Strom mahagón dorastá do výšky cca 30 m a priemer kmeňa môže dosiahnuť až 3 m. Čerstvé drevo má žltočervenú farbu, ktorá sa neskôr zmení na červenohnedú. Mahagón je známy pre svoju tvrdosť a odolnosť voči červotočom a hnilobe.

Mahagón - nábytkové drevo

Mahagónové drevo je priamozrnné a je červenohnedej farby. Mahagón prirodzene pochádza z Ameriky ale aktuálne sa pestuje aj ako plantážové drevo v Ázii a Oceánii. Obchod s mahagónovým drevom sa datuje do počiatkov 16. storočia.

Všeobecne sú odlišované tri druhy mahagónovch stromov:

  • Honduraský alebo mahagón veľkolistý, ktorý je zaradený medzi ohrozené druhy,
  • Západoindický alebo Kubánsky mahagón, ktorý je pôvodom z Floridy a Karibiku,
  • Swietenia humilis malý a skrútený mahagón pôvodom zo Strednej Ameriky a Tichomoria.

Mahagónové drevo a jeho druhy majú roznu hustotu: mahagón africký 500-850 kg/m3, mahagón kubánsky 660 kg/m3, mahagón Honduras 650 kg/m3, mahagón španielsky 850 kg/m3.

Mahagón - drevo na výrobu nábytku

Mahagónové drevo je vode odolné, preto sa v minulosti používalo aj na stavbu lodí. Dnes má využitie hlavne na výrobu nábytku a ale aj na korpusy elektrických gitár a aj v iných odvetviach priemyslu. 

Nábytok vyrobený z mahagónového dreva sa teší veľkej obľube ako teraz tak aj v časoch od 16 storočia, odkedy začal prekvitať obchod s mahagónovým drevom. Nábytok z mahagónového dreva nájdete ho v každej významnej historickej ale aj modernej inštitúcii, a tým že sa využíva pri výrobe nábytku už od nepamäti, nájdete mahagónový nábytok v každom známom štýle - od koloniálneho štýl, tak aj v rustkálnom, barokovom a klasickom štýle ale aj v modernom či v opulentnom art-deco štýle. V našej ponuke nájdete nábytok vyrobený z mahagónového dreva na nasledovnom odkaze: Nábytok z mahagónového dreva