FB
Košík  

Žiadne produkty

0,00 € Poštovné
0,00 € Spolu

K POKLADNI

Španielsky nábytok a jeho bohatá história

Španielsko patrí k počtu obyvateľov k najväčším producentom nábytku na svete. Španielsko je nádherná krajina, ktorá ponúka krásne zelené lesy s panenskou prírodou či rozbúreným oceánom po hory so snehom a dlho trvajúcou zimou, nie len na severe pyrenejského poloostrova, ale aj na juhu v Andaluzií, kde si v pohode zalyžujete ešte v apríli či máji. Ale aj krajina so suchými zimami a horúcimi letami, polopúšťami, či vinicami a olivovými hájmi. Kultúrne vplyvy od Iberov, po Feničanov, Rimanov či Arabov až po Španielov, ktoré po stáročia ovplyvňovali kultúru obyvateľov pyrenejského polostrova až dodnes ovplyvňuje Španielsky dizajnový svet. Španielsko je napríklad jediná krajina na svete, kde nájdete katolícky kostol postavený vo vnútri moslimskej mešity, alebo len málokto zo Slovákov vie, že takmer 300 rokov vládli obom našim súčasným krajinám Habsburgovci, a po prechádzkach po Španielskych múzeách objavíte veľa zaujímavých vecí z obdobia Rakúskej monarchie, ktoré sa týkajú aj súčasného Slovenska.


Španielsko je krajina s dlhoročnou tradíciou výroby nábytku. V súčasnosti existuje viac ako 300 významných výrobcov nábytku v Španielsku, pričom nie sú spomenuté malé tradičné výroby, ktoré sa prenášajú od generácie po generáciu výrobou nábytku. Ako inde vo svete s meniacimi sa trendmi aj v Španielsku existuje mnoho výrobcov moderného nábytku či bytových doplnkov. Španielsky nábytok po mnohé stáročia bol považovaný za masívny a ťažký. Stoly s hrubými a vyrezávanými nohami, stoličky s vysokými operadlami, s mnohými zlatými prvkami, kovaniami, či inými dekoratívnymi prvkami.


Je však zložité pomenovať presne typ súčasného španielskeho nábytku. Dlhoročné koloniálne vplyvy Španielska a dovozy exotickej dreviny ovplyvnili vzhľad španielskeho nábytku natoľko, že i dnes si niekto môže myslieť, že nábytok vyrobený na pyrenejskom polostrove je celkom podobný štýlu Filipín alebo Ekvádoru.


Španielsky nábytok


Španielsky nábytok po mnohé stáročia bol považovaný za masívny a ťažký. Stoly s hrubými a vyrezávanými nohami, stoličky s vysokými operadlami, s mnohými zlatými prvkami, kovaniami, či inými dekoratívnymi prvkami.


Počas renesancie začal výzor ovplyvňovať maurský štýl, s typickými precíznymi rezbárskymi prácami ale aj taliansky štýl.

Španielsky nábytok


Hoci v súčasnosti španielsky nábytok trochu stratil na svojej hmotnosti, získal na svojej precíznosti. Práve tieto dva vplyvy sú značne viditeľné pri type klasického nábytku, ktorý hoci môže mať modernejší nádych, stále si zachováva niečo z týchto štýlov. Skrine a komody s nízkymi nožičkami, a rovnako ako aj stoly a stoličky s oblúkovými nožičkami v štýle Chippendale.


Za typicky španielsky sa dá považovať písací stôl, s tzv. sekretárom, ktoré sa veľmi používali aj v našich končinách až do rozpadu Rakúska - Uhorska a vidieť ich je možno aj v mnohých slovenských hradoch a kaštieľoch. Pisacie stoly so sekretármi sa v Španielsku vyrábaju dodnes , či už klasickom rustikálnom štýle ale aj v modernejšom prevedení.

Španielsky nábytok


Za veľmi obľúbený, ale pomerne drahý a nedostatkový tovar sa dnes považuje nábytok vyzdobený intarziu - marketeria, čo je nábytok ručne vyrobený z rôznych druhov a odtieňov dreva (a nie len dreva), zlepených do seba s ručne vyrezávanými ornametálnymi obrazcami.

Španielsky nábytok - marketeria

Ak sa rozhodnete pre kúpu takéhoto kusu nábytku, musíte mu určiť čestné miesto vo vašom interiéri, kde bude okamžite na očiach, pretože jeho kvalitu a krásu ocení každá návšteva, a aj pri každom vašom pohľade naň ulahodí vášmu srdcu.

Španielsky nábytok - marketeria

Typicky španielske aj v súčasnosti sú cvoky, ktoré sa používajú namiesto klincov používaných v minulosti, značne ovplyvnené aj anglickým štýlom, typicky prešívaných britských chesterfield sedačiek.

Španielsky nábytok - cvoky
Typickými sú truhlice, ktoré okrem ukladacieho priestoru Španieli používajú na sedenie, prípadne taburetky, či ľavice s úložným priestorom.


Španielske ornamenty podobajúce sa na mandaly prevzaté z čias maurskej prítomnosti na pyrenejskom polostrove nájdete vo veľa druhov nábytku ale aj bytových doplnkov, ako zrkadiel, či kobercov, ktoré vyzdobia vašu domácnosť.

Španielsky nábytok - ornamenty


Španielsko patrí k počtu obyvateľov k najväčším producentom nábytku na svete. V súčasnej produkcií a dnešnej konkurencií nájdete a postupne budú pridávané nové a nové produkty, rôznych slohov, dotýkajúcich sa rôznych časových období, od renesancie, vintage, art-deco, štýlu Gaudího alebo Picassa ale aj s prevzatými prvkami z iných krajín . S námetmi z Anglicka, Rakúska, Číny či Austrálie, a tak ako bohatá história Španielska ovplyvňovala život v na pyrenejskom polostrove v minulosti, súčasný svet ovplyvňuje španielsku produkciu, ale so stále zachovávajúcou stopou jeho bohatej histórie.