Nábytok z exotického dreva je v našich domácnostiach bežnou záležitosťou. Niektorí o tom možno ani nevedia, iní zasa tento materiál cielene vyhľadávajú. Pozrieme sa na to, čo to vlastne exotické drevo je, aká je jeho história pri výrobe nábytku a prečo je populárnou voľbou pri zariaďovaní súčasných interiérov. Zároveň si predstavíme najpopulárnejšie dreviny, z ktorých nábytok nájdete aj v našej ponuke.
Čo je to exotické drevo?
Pojmom exotické drevo sa označuje akákoľvek drevina, ktorá sa prirodzene nevyskytuje v našich zemepisných oblastiach. Nie je možné zadefinovať, ktoré dreviny sú exotické, pretože toto označenie je relatívne k oblasti, v ktorej sa nachádzame. U nás ide predovšetkým o drevo z tropických krajín, prevažne z juhovýchodnej Ázie a južnej Ameriky.
Dizajnéri ho často vyhľadávajú kvôli atypickej farbe, kresbe či štruktúre. Napríklad drevo mindi prinesie do interiéru luxus svojím charakteristickým leskom, kúsok z palisandru sa zasa stane vďaka jeho dramatickej kresbe letokruhov centrálnym vizuálny bodom každej miestnosti.
Konkrétne vlastnosti sa samozrejme líšia od druhu k druhu, avšak vo všeobecnosti môžeme povedať, že drevo pochádzajúce z tropických oblastí ma tendenciu k vysokej odolnosti. Stromy sú zvyknuté na vlhké prostredie a materiál je tak naturálne odolný voči hnilobe. Nábytku zaručí dlhú trvácnosť a odolnosť voči vplyvom každodenného používania. Exotické drevo je tiež prvou voľbou pri výrobe nábytkov do exteriérov, či dokonca pri výrobe vchodových dverí.
Luxusný paraván Borneo z ratanu | Zostava nábytku do obývačky Gatsby z mangového dreva | Stolná lampa Gemma s teakovou podstavou
Odkiaľ k nám prišlo?
Človeka už od dávna prirodzene priťahujú prírodné materiály. Dávajú nám pocit bezpečia a upokoja našu myseľ. Drevo interiér zútulní a prinesie do neho pocit tepla.
Exotické drevo sa do Európy v povšimnuteľnej miere dostalo v 18. storočí. Súvisí to najmä s moreplavbou a objavovaním nových zemí. Aj napriek tomu, že tento materiál sa stal vďaka prekvitajúcemu obchodu so vzdialenými krajinami dostupným, bol stále považovaný za luxus.
Bolo výsadou domácností z vyšších vrstiev či šľachty. Európanov uchvátili netradičné farby a expresívne štruktúry, ktoré sa nepodobali na nič z toho, čo bolo dostupné doma. Nezáležalo nutne na kvalite dreva, dôležitý bol vizuál. Z tohto titulu sa exotické drevo využívalo na výrobu dekoratívnych predmetov, ktoré mohli obdivovať návštevy, a v bohatších domácnostiach dokonca aj na výrobu luxusného nábytku.
V severnej Amerike sa v tejto dobe vyvinul koloniálny štýl nábytku. Pri jeho výrobe bolo veľmi populárne mahagónové drevo a dizajn ovplyvňovali európske štýly, ktoré so sebou priniesli usadlíci zo starého kontinentu. Tento nábytok bol zároveň prispôsobený životu v pohybe – jednou z najčastejších požiadaviek bolo, aby sa dal ľahko sťahovať.
Svet sa stále otvára a exportované komodity z tropických krajín už dávno nie sú výsadou bohatých. Exotické drevo je veľmi populárne aj v súčasnom dizajne, ktorý necháva vyniknúť jeho naturálnu krásu. Dominujú jednoduchšie tvary a kombinovanie so svetlými zemitými tónmi. Pomôže vám v interiéri dosiahnuť luxusný vzhľad aj s menším rozpočtom a nadčasový vizuál ide ruka v ruke s výbornou dlhoročnou trvácnosťou týchto materiálov.
Etno dekorácia Budha | Moderná masívna komoda Sheesham | Koloniálne hojdacie kreslo M-Vintage
Najpopulárnejšie exotické drevá v súčasnom dizajne
Mahagón
Ako mahagón sa označuje drevo zo stromov druhu Svietenia. Tradične pochádza z južnej a strednej Ameriky, avšak v súčasnosti sa pestuje už aj v Ázii a Ocenánii. Pravé mahagónové drevo môže pochádzať len z troch druhov stromov – mahagónovníka veľkolistého, tiež známeho ako honduraského, mahagónovníka pravého, tiež známeho ako kubánskeho, alebo z mahagónovníka malého, ktorý v porovnaní so svojimi príbuznými dorastá len do výšky 15 m až 20 m. Francúzsky kolonialisti ho označovali aj názvom acajou, v španielskych teritóriách bol zasa známy ako caoba.
Mahagón je v nábytkárstve považovaný za jeden z najexkluzívnejších materiálov. Asi najcharakteristickejším prvok je jeho bohatá farba s červenkastými odtieňmi a rovnomernou, až lineárnou kresbou letokruhov. Táto drevina nemá len krásny a luxusný vizuál, ale k jej vysokému štandardu napomáha aj tvrdosť a pevnosť dreva. Okrem nábytku sa využíva aj na výrobu delikátnych hudobných nástrojov či člnov, čo svedčí o vysokej kvalite a odolnosti. Je neoddeliteľnou súčasťou súčasného koloniálneho štýlu, kde prináša autentický historický charakter. Môžete sa o tom presvedčiť napríklad pri nábytku z kolekcie Flamingo, ktorý nájdete v našej ponuke.
Ďalší nábytok z mahagónového dreva nájdete tu.
Koloniálna skladacia stolička Flamingo | Rustikálny písací stôl M-Vintage | Písací stolík so sektetárom M-Vintage
Mindi drevo
Drevo mindi pochádza zo stromov z druhu Melia. Po celom svete je známy pod mnohými označeniami – možno ho poznáte ako biely céder, chinaberry či ako perzský alebo indický orgován. Pôvodne pochádza z Austrálie, Nového Zélandu, Melanézie a indomalayskej oblasti, v súčasnosti však tento strom nájdete aj ako okrasnú rastlinu v parkoch na juhu USA či v Južnej Kórei.
Drevo mindi sa svojimi vlastnosťami a tvrdosťou veľmi podobá mahagónovému drevu, dizajnéri ho dokonca často používajú ako jeho náhradu. Je cenovo dostupnejšie ako mahagón, no stále ide o prémiovú drevinu, ktorá vám zaručí vysoký štandard nábytku.
Očarí vás svojím sofistikovaným vizuálom s hladkým povrchom a subtílnou štruktúrou, ktorá dodáva nábytku eleganciu. Jeho naturálna farba je svetlá hnedá, takmer až biela a ponúka tak široké možnosti pri povrchovej úprave a lakovaní. Drevina má taktiež prirodzene lesklý povrch, podčiarkujúci luxusný charakter materiálu.
Ponuku nábytku z dreva mindi nájdete tu.
Masívna drevená knižnica Norse | Luxusná pracovňa Star | Luxusná skriňa Star
Teakové drevo
Teakové drevo pochádza z južnej a juhovýchodnej Ázie a mohutné stromy dosahujú výšku až 30 metrov. Používalo sa najmä na výrobu koloniálneho nábytku, ale k jeho najväčšej popularite došlo v 50. a 60. rokoch minulého storočia, kedy bolo neodmysliteľnou súčasťou dánskeho štýlu.
Táto drevina má vysoký obsah oleja, čo jej dodáva mimoriadnu odolnosť voči vode a škodcom. Používa sa dokonca na výrobu lodných palúb či nábytku do exteriérov. Výborne doplní záhradné terasy, jeho luxusný vizuál si však môžete dopriať aj v interiéroch.
Nesmie zabúdať ani na jeho očarujúcu teplú medovohnedú farbu. Kombinácia týchto vlastností zaraďuje teakové drevo medzi exkluzívne materiály, dokonca je považované za najdrahšie indické drevo.
Ponuku nábytku z teakového dreva nájdete tu.
Konferenčný stolík Driftwood | Zrkadlo Scarlatti s vyrezávaným rámom | Príručný stolík Root
Akácia
Akáciové drevo môže pochádzať z viac 1 000 druhov stromov a krov z rodu akáciových. Nájdeme ich v tropických oblastiach v Afrike, Južnej Amerike, Austrálii a v juhovýchodnej Ázii.
Je skvelým kompromisom medzi cenou a kvalitou. Nepatrí medzi vysoko exkluzívne dreviny, ako napríklad mahagón a nábytok z tohto dreva je dostupnejší, aj vďaka jeho širokej oblasti výskytu. Z exotických drevín však patrí medzi tie kvalitnejšie, za čo vďačí najmä svojej vysokej tvrdosti. Pre porovnanie, je napríklad o 23% pevnejšia ako dubové drevo.
Ďalším dôvodom, prečo je akácia taká obľúbená, je jej nádherný vizuál. Má svetlú, no bohatú medovo hnedú farbu, niekedy až s odtieňmi do červena. Do priestoru prinesie pocit tepla. Štruktúru dreva často zvýrazňujú tmavšie tóny, čím vznikajú podmanivé naturálne vzory, ktoré oceníte na väčších plochách, ako napríklad na doskách stolíkov či dvierkach príborníkov.
Ponuku nábytku z akáciového dreva nájdete tu.
Dizajnový konferenčný stolík Amazonas | Elegantná barová skrinka Roslin | Okrúhly jedálenský stôl Gire
Sheesham
Sheesham možno poznáte aj pod názvom indický palisander. Okrem Indie sa prirodzene vyskytuje aj v Iráne a na úpätí Himalájí. Patrí medzi najkrajšie exotické drevá. Spoznáte ho vďaka výraznej tmavej kresbe a bohatým hnedým odtieňom s červenými tónmi. Dramatické vzory tohto dreva spravia z akéhokoľvek sheeshamového nábytku neprehliadnuteľný prvok miestnosti. Pôsobí mimoriadne dekoratívne, no naturálne zároveň.
V rodine palisandrov patrí sheesham medzi cenovo dostupnejšie, no napriek tomu vám poskytuje pôsobivý vizuál a kvalitu. Drevo je tvrdé a odolné voči praskaniu. Z tohto dôvodu je skvelou voľbou pre nábytok, ktorý plánujete denne intenzívne používať – ako napríklad pracovný či jedálenský stôl, alebo stoličky.
Ponuku nábytku so sheeshamového dreva nájdete tu.
Industriálna vitrína Sheesham | Štýlová knižnica Makassar | Masívny jedálenský stôl Steele Craft
Mango
Mangové drevo pochádza z južnej a východnej Ázie. Mangovníky sa pestujú nie len kvôli ovociu, ale najmä kvôli drevu, ktoré je veľmi populárne v nábytkárstve. Je pevné, s vysokou tvrdosťou, takže dodáva nábytku výbornú odolnosť, no zároveň sa ľahko opracováva. V naturálnej podobe má teplú, zlatohnedú farbu, v ktorej sa niekedy môžu objaviť až náznaky ružovej.
Ďalšou skvelou vlastnosťou mangového dreva je, že už v prirodzenej forma odpudzuje vodu. Lakovanie túto vlastnosť ešte posilní, čo oceníte najmä pri jedálenských stoloch či konferenčných stolíkoch, ale aj pri záhradnom nábytku.
Mangové drevo sa svojimi vlastnosťami často prirovnáva k teakovému drevu. Vďaka rozšírenosti týchto stromov je však dostupnejšie, čo má vplyv na jeho nižšiu cenu. Je skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú krásny nábytok so skvelým pomerom ceny a kvality.
Ponuku nábytku z mangového dreva nájdete tu.
Orientálna komoda Adassil | Vintage komoda Jakarta | Provensálska stolná lampa Lance
Ratan
Ratan je súhrnné označenie pred viac ako 600 druhov popínavých paliem z čeľade arekovitých, vyskytujúcich sa v juhovýchodnej Ázii. Samotné označenie ratan, ktoré sa v menších obmenách používa po celom svete, pochádza z malajského pomenovania rotan.
Ratan sa získava z dlhých popínavých lian, ktoré sa odrežú a následne vyčistia a vybielia do podoby, akú poznáme. Samotné pletenie ratanu je tiež komplikované a musia ho vykonávať špecializovaný remeselníci.
Náročný zber materiálu a jeho spracovanie sa odráža na vyššej cene, avšak prírodný ratan vám za to zaručí extrémnu odolnosť nábytku voči vplyvom počasia, vody, či každodenného používania. Vlákna sú mimoriadne pevné, no flexibilné, vďaka čomu si môžete vybrať zo širokej škály dizajnov.
Ratan sa nám predovšetkým spája s vonkajším nábytkom, no jeho jedinečný distingvovaný vzhľad a svetlé naturálne tóny si môžete užiť aj v interiéroch, v podobe elegantných vypletaných jedálenských stoličiek či čiel postelí, ktoré dodajú priestoru exotický etno vizuál. Často sa tiež používa ako dekoratívny prvok, v kombiácii s iným drevom.
Ponuku ratanového nábytku nájdete tu.
Dizajnové kreslo Ryah s vysokým operadlom | Dizajnové etno čelo postele Lucianus | Barová skrinka Emperor s ratanovým výpletom
Drevo je esenciálnou zložkou takmer každého interiéru. Dúfame, že sme vám pomohli zorientovať sa v širokej ponuke nábytku z exotického dreva. Týchto materiálov sa určite netreba obávať, často totiž ponúkajú výbornú tvrdosť a odolnosť v dostupnej cene, s bonusom pôsobivého vizuálu. Objavte našu širokú ponuku dreveného nábytku tu.
Tím Estila