Minimalistický štýl v interiérovom dizajne balansuje na hrane konceptuálneho umenia. Môžeme ho charakterizovať na základe typických vizuálnych čŕt architektúry či nábytku, avšak najdôležitejšou zložkou je jeho filozofia. Riadi sa heslom menej je viac a kladie dôraz na funkčnosť a praktickosť každej zložky interiéru. Mnoho ľudí sa tomuto štýlu vyhýba, pretože ho považuje za chladný a neosobný. V skutočnosti to tak byť nemusí. Pozrime sa na to, ako pri správne zvolenom nábytku a doplnkoch, budú priestory v minimalistickom štýle pôsobiť útulným a harmonickým dojmom.
Minimalizmus vznikol ako umelecké hnutie v povojnovej ére a najväčší rozkvet zažil v 60. rokoch minulého storočia. Je pre neho typická symetria a geometické tvary. V 80. rokoch a tento myšlienkový prúd preniesol aj do dizajnu a architektúry a čerpal inšpiráciu najmä z Japonska. Populácia vo veľkých mestách ako Tokyo sa rapídne rozrastala a bolo potrebné rýchlo vybudovať funkčnú infraštruktúru, To sa odrazilo na trendoch v architektúre, ktoré kládli do popredia najmä praktickosť, bez zbytočného zdobenia či ornamentácií. Estetika založená na hesle menej je viac však v súčasnosti prináša aj prekvapivý spirituálny rozmer a zenovú harmóniu, ktorú nájdeme napríklad aj v škandinávskom či severskom štýle.
Umenie minimalizmu
Mnoho ľudí žije hektický a dynamický život, v ktorom je náš domov symbolickou oázou pokoja. Minimalistický štýl poskytuje čistý a elegantný priestor, ktorý prinesie pocit pokoja a harmónie. Kombinácia neutrálnych farieb a jednoduchých tvarov pôsobí upokojujúcim dojmom a pomôže vám vyčistiť si myseľ po náročnom dni. Absencia zdobenia a minimum dekorácií zasa vytvára prostredie bez zbytočných vonkajších stimulácií pre mozog a inšpiruje nás k tomu, aby sme sa sústredili viac na seba.
Koncept minimalistického štýlu nekladie nutne dôraz na samotné zariadenie interiéru, ale snaží sa vašu pozornosť naplno koncentrovať na aktivity, ktoré v priestore prebiehajú, či zdôrazniť vonkajšie faktory, ako napríklad scénický výhľad z okna. Neznamená to však, že nábytok nie je dôležitý. Práve naopak, každý kus je potrebné starostlivo zvážiť a zamyslieť sa nad tým, či nám poskytuje presne to, čo od neho očakávame.
Drevená komoda Vita Naturale s chrómovými nohami | Sklenený jedálensky stôl Urbano s dizajnovou podstavou | Industriálne kreslo Zazel s prúžkovaným poťahom
Kvalita pred kvantitou
Minimalistický štýl uprednostňuje kvalitu pred kvantitou. Zamyslite sa nad tým, aký nábytok je pre vás esenciálny. Koľko jedálenských stoličiek naozaj potrebujete? Čo je pre vás najdôležitejšie pri sedačke? Pri zariaďovaní domácnosti by mal byť stále prvoradý váš komfort a menší počet kusov nábytku vám ponúka priestor investovať do kvalitnejších nadčasových dizajnov, ktoré vám budú robiť radosť dlhé roky.
Ďalším charakteristickým znakom minimalizmu je využívanie negatívneho priestoru. Za negatívny priestor sa v dizajne a umení považujú čisté prázdne plochy, vďaka ktorým naplno vyniká umiestnený objekt. Zvoľte si jeden dominantný prvok, ktorý bude stredobodom miestnosti. V obývačke to môže byť napríklad veľká sedačka, umiestnená v strede. V spálni môžete zvoliť posteľ s mohutným čelom, ktoré vynikne pri čistej bielej stene. Do jedálne sa zasa hodí stôl s masívnou drevenou vrchnou doskou, ktorá bude zároveň aj akcentovým farebným prvkom miestnosti.
Tento prístup k zariaďovaniu podčiarkuje potrebu starostlivej voľby nábytku. Pocit takzvaného „tichého luxusu“ dosiahnete výberom kvalitne spracovaných kusov nábytku s hladkými povrchmi bez viditeľných spojov, či ručne opracovaných remeselných výrobkov, pri ktorých môžete obdivovať kvalitu práce a zručnosť majstrov.
Čalúnená manželská posteľ Nubilia | Moderná trojsedačka Krakau | Jedálenský stôl Vita Naturale so sklenenými nohami
Maximálna funkčnosť
Jedným z hlavných znakov minimalistického dizajnu je, že interiér pôsobí vzdušným a priestranným dojmom. Ako sme už spomínali, tento efekt dosiahnete využívaním negatívneho priestoru, avšak to nás privádza k otázke funkčnosti a praktickosti.
Kľúčovou zložkou je úložný priestor a multifunkčnosť nábytku. Okrem klasických kusov, ako napríklad príborníky či šatníkové skrine, oceníte pri uskladnení každodenných praktických predmetov aj knižnice s kombinovaným otvoreným a uzavretým úložným priestorom. Na police môžete vystaviť starostlivo vybraté knihy či dekorácie, zatiaľ čo v skrinkách a zásuvkách si nájde miesto všetko ostatné.
Ďalším zaujímavým riešením sú sady konferenčných alebo príručných stolíkov rôznych veľkostí, ktoré je možné pod seba zasunúť. Ponúkajú vám flexibilitu vo chvíľach, keď potrebujete zväčšiť úžitkovú plochu, čo oceníte napríklad vtedy, keď máte hostí. Počas bežných dní zasa nezaberajú veľa miesta a aj menšia obývačka tak bude pôsobiť priestranným dojmom.
Nesmieme zabúdať ani na sedačky a postele s integrovaným úložným priestorom. Umožnia vám diskrétne uskladnenie oblečenia či textílií a ušetria miesto, ktoré by zaberala napríklad komoda s rovnakou kapacitou. Skutočným šampiónom v multifunkčnosti sú taburetky, lavice a truhlice. Vďaka rôznym veľkostným variáciám sa zmestia to každej miestnosti a okrem úložného priestoru ich môžete využiť aj ako príležitostné miesto na sedenie, či v kombinácii s podnosom v úlohe príručného stolíka.
Ďalšou, asi najpraktickejšou výhodou minimalistického štýlu, je jednoduchá údržba. Minimum dekorácií, nepreplnené povrchy a skvelá organizácia úložných priestorov vám ušetrí čas pri upratovaní.
Dizajnová buklé taburetka Poilu s úložným priestorom | Sada moderných konferenčných stolíkov New Fusion | Knižnica s kombinovaným otvoreným a uzvretým úložným priestorom Maelynn
Jednoduché tvary a neutrálne farby
Nábytok v minimalistickom štýle vo všeobecnosti charakterizujú jednoduché tvary a rovné línie. To však neznamená, že jeho dizajn nie je zaujímavý. Často v ňom nájdeme sofistikované kombinácie materiálov a štruktúr, ktoré miestnosť oživia. Spojenie dreva a skla napríklad vytvára ilúziu vznášania sa v priestore, no skvelou voľbou je napríklad aj príručný stolík atypického tvaru, či regál s asymetricky umiestnenými policami. Tento nábytok je nie len funkčný, ale zároveň dodá priestoru prirodzený dekoračný element.
V minimalisticky zariadených interiéroch dominujú najmä neutrálne farby, a to biela, béžová, sivá a čierna. Ak chcete priestoru dodať dynamickú hĺbku a zároveň zachovať minimalistický charakter miestnosti, môžete kombinovať rôzne odtiene týchto farieb. Naopak, ak chcete priestor zjednotiť, držte sa jedného tónu. Svetlé farby miestnosť opticky zväčšia a tento efekt môžete ešte posilniť nábytkom s lesklými povrchmi, ktoré odrážajú svetlo, či priehľadnými sklenými kusmi.
Minimalizmus sa spája najmä z moderným vizuálom, ale jeho ideové hodnoty môžete aplikovať aj do priestorov zariadených v klasickejších štýloch. Dôležité je, aby jednotlivé kusy nábytku spolu ladili v zmysle tvarov a materiálu. Zachovajte neutrálnu farebnosť a minimalizujte počet doplnkov a dekorácií pre čistý a nepreplnený priestor.
Biely regál Forma Moderna s atyickými policami | Drevený príručný stolík Zet | Písací stôl Vita Naturale z kombinácie skla a dreva
Efektné dekorácie
Minimalistický štýl neznamená, že sa musíte vyhnúť dekoráciám. Práve rôzne doplnky a maličkosti dodávajú priestoru originálny charakter a robia z neho domov. Podobne ako pri výbere nábytku, aj pri dekoráciách pozorne prehodnoťte každý kus, aký bude mať účel v interiéri, alebo akú má pre vás osobnú hodnotu. Opäť treba myslieť na to, že menej je viac a aj jedna starostlivo zvolená dekorácia vám pomôže vdýchnuť priestoru dušu.
Jedným z najefektívnejších spôsobov zdobenia minimalistických interiérov sú nástenné maľby či fotografie. Môžete si zvoliť veľkoplošný obraz v tlmených neutrálnych farbách, či umelecké fotografie symetricky umiestnené na jednej stene v jednoduchých rámoch. Nemusíte ozdobiť každú stenu, úplne stačí jeden umelecký kus do miestnosti – dôležité je, aby sa vám páčil a prinášal vám radosť.
Ďalším spôsobom dekorovania priestorov v minimalistickom štýle je prostredníctvom samotného nábytku. Môžete zvoliť napríklad stolík z dreva s výraznou štruktúrou alebo farbou. Nemusíte sa vyhýbať ani jemným a subtílnym geometrickým vzorom. Napríklad vankúš s jemnými prúžkami vytvorí v priestore zaujímavú variáciu.
Pocit tepla a útulnosti prinesú textílie. Môžete zvoliť rozmanité štruktúry v jednotnom farebnom tóne. Vlnený koberec či ľanový poťah pôsobia harmonickým naturálnym dojmom, buklé kreslo zasa dodá miestnosti dotyk luxusu.
Prírodné materiály sú vďaka svojmu organickému charakteru tiež skvelou voľbou. Pôsobia prirodzeným dojmom a zároveň prinášajú podmanivý vizuál. Je len na vás, či preferujete dekoráciu z masívneho dreva, kamennú vázu, alebo živú zelenú rastlinu či pôsobivú orchideu.
Ideálnym príkladom funkčných a zároveň ozdobných predmetov je koberec. Ochráni vás pred chladom z podlahy a zároveň ním môžete výrazne zmeniť vzhľad miestnosti. Moderný dizajn so sebou priniesol veľké otvorené priestory, kde môžete využiť koberce na vymedzenie častí miestnosti s rozličnými funkciami.
Keramická váza s kameninovým dizajnom | Veľkoplošný obraz Blossom | Moderná mužská figúra Kai
Veríme, že vás naše tipy inšpirovali. Prezrite si našu ponuku výnimočného nábytku a nájdite ten pravý kúsok presne podľa vašich predstáv.
Tím Estila